Powstaje ustawa o menstruacji. Może odmienić życie wielu kobiet i dziewcząt
Pierwsza w historii Polski ustawa o menstruacji
Czy można stworzyć regulacje prawne dotyczące czegoś tak fizjologicznego, jak okres? Można, a nawet trzeba, biorąc pod uwagę wyniki badań. Z raportu badania przeprowadzonego na zlecenie Kulczyk Foundation wynika, że co piątej Polce zdarza się nie mieć funduszy na zakup środków higieny potrzebnych podczas miesiączki lub wystarcza im pieniędzy jedynie na produkty najniższej jakości, co obniża ich pewność siebie i negatywnie przekłada się na samopoczucie. Z kolei w sondażu Kantar aż 67 proc. Polek przyznaje, że zdarzyło im się̨ podczas miesiączki w szkole nie mieć dostępu do podpasek czy tamponów.
– Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy, bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.
"Dbanie o zdrowie menstruacyjne to także troska o zdrowie psychiczne nastolatek. (…) Zróbmy wszystko, żeby zapewnić im darmowy dostęp do środków higieny menstruacyjnej. To my, dorośli, mamy obowiązek o nie zadbać" – Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.
Dlatego też przy wsparciu "Okresowej koalicji" powstał projekt ustawy dotyczącej bezpłatnego dostępu do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego w polskich szkołach. Ponad podziałami poparły go parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy. – Jesteśmy z różnych opcji, ale wszystkie popieramy tę inicjatywę. Będziemy robić wszystko, żeby ten projekt wszedł w życie. Jesteśmy z wami – mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.
"Okresowa koalicja" na rzecz normalizacji menstruacji
"Okresowa koalicja" od kilku lat aktywnie przeciwdziała problemowi ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Szczególnie dotyka on kobiet, które z różnych względów znalazły się bez środków do życia – tych, które tkwią w przemocowych związkach, straciły pracę, są po rozwodzie i samotnie wychowują dzieci, a także osadzonych w zakładach karnych. Tam na standardowe 5–7 dni miesiączki kobieta otrzymuje 20 podpasek (na ogół tych najniższej jakości), ma ograniczony dostęp do toalety, prysznica, środków przeciw bólowych… Raport dla Kulczyk Foundation pokazuje też, że problem z finansowaniem artykułów higienicznych występuje także u pozostałych kobiet – 4 proc. deklaruje, że miały w swoim życiu sytuację, kiedy nie stać ich było na zakup podpasek. Biorąc pod uwagę to, z jakimi skutkami wiąże się taka sytuacja (konieczność pozostawania w domu, rezygnacja z aktywności społecznej, zawodowej, poczucie wstydu itp.), jest to AŻ 4 proc. kobiet.
– Dostarczyliśmy ponad 12 mln produktów higieny menstruacyjnej do szkół, szpitali, domów dziecka, świetlic środowiskowych, ośrodków pomocy czy placówek dla osób w kryzysie bezdomności. Przekazywane w ramach tej akcji podpaski czy tampony są także wykorzystywane na dworcach, w punktach recepcyjnych i miejscach noclegowych, w których przebywają uchodźczynie i uchodźcy – wylicza Dominika Kulczyk.
Przekazywanie środków higieny to niejedyny cel "Okresowej koalicji". Organizacje i ekspertki zrzeszone w jej ramach prowadzą także działania w kierunku normalizowania tematu miesiączki w dyskursie publicznym oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego. Mimo że mamy XXI w. i zaczynamy publicznie rozmawiać o tym, czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości, czy też nie, nadal nie potrafimy otwarcie rozmawiać o menstruacji – fizjologicznym procesie, który dotyczy połowy ludzi na całym świecie. Dobitnie pokazuje to raport przeprowadzony przez firmę badawczą Difference – w gospodarstwach domowych aż 41 proc. ankietowanych nie rozmawia o miesiączce, przez co nastolatki kojarzą ją z powodem do wstydu – połowa nastolatek ma negatywny stosunek do okresu. Tyle samo młodych dziewczyn przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu miesiączki!
To dowodzi istotności działań "Okresowej Koalicji". Zostały one dostrzeżone m.in. podczas prestiżowej konferencji przedstawicieli biznesu, nauki i polityki – Impact’23. "Koalicja" otrzymała Nagrodę Specjalną Redakcji money.pl przyznawaną za wyjątkowy wkład społeczny.
Jeśli ty także chcesz mieć swój udział w zwalczaniu ubóstwa menstruacyjnego, wejdź na TakDlaPodpasek.pl i podpisz apel w sprawie finansowania podpasek w polskich szkołach. Polki będą ci za to wdzięczne.